Ankor Wat chrám

Kambodža. Čo vidieť? Najkrajší chrámový komplex Ankor Wat.

4 minút čítania

Základné informácie o Kambodži

Oficiálna mena v krajine je kambodžský riel (KHR). V praxi a všade sa však bežne platí s americkými dolármi. Pred plánovanou cestou sem, vám odporúčam si zmeniť hotovosť za doláre, najlepšie ešte pred príchodom do tejto krajiny. V krajnom prípade je možné si zameniť menu aj na letisku alebo u domácich. Avšak Euro Vám nemusia zobrať, najmä ak bude kurz veľmi podobný s USD a tým pádom sa im to jednoducho neoplatí. Drobné späť, menej ako dolár, vám budú vydávať v miestnej mene.

Vo väčších mestách, reštauráciách a hoteloch nie je problém platiť kartou. Ak sa plánujete cestovať po krajine aj do odľahlejších kútov, určite majte pri sebe hotovosť. V malých street food reštauráciách vám zoberú len hotovosť. Dohovoriť sa viete v turistických oblastiach po anglicky. Nie je ani nič neobvyklé zajednať si turistického sprievodcu, ktorý vás bude sprevádzať po krajine.

Kambodže je v porovnaní s Vietnamom a Thajskom menej rozvinutá krajina. Má aj výrazne menej obyvateľov, len niečo okolo 16 miliónov. Väčšina žije na vidieku a venuje sa poľnohospodárstvu.

Kambodža vlajka
Vlajka Kambodže

Príchod do Kambodže

Ak je vašim primárnym cieľom navštíviť chrámový komplex, odporúčam priletieť na letisko Siem Riep. Musím sa priznať, že návšteva Kambodže vo mne vyvolávala najväčšie obavy, ale úplne neoprávnene. Do krajiny potrebujete víza, ktoré sa dajú vybaviť vopred, online alebo aj po príchode. Čo vám môže ušetriť kopec stresu, na rozdiel od takého Vietnamu.

Ak ste ešte nečítali, mám pár blogov o tejto, ešte stále, nie veľmi obvyklej dovolenkovej destinácií (Vietname).

Vietnam a zaujímavosti, s ktorými sa určite stretnete

Ho Chi Minhovo mesto: čo vidieť a zaujímavosti

Vietnam: krajina ktorú musíte zažiť. Základné informácie o krajine.

Letisko majú vybavené veľmi moderne. V príletovej hale sú umiestnené tablety, kde si tieto víza jednoducho a rýchlo vyklikáte na mieste. V čase našej návštevy zaviedli ešte aj niečo ako prehlásenie že nemáte nič na preclenie. Tiež to zvládnete vybaviť online. Dostanete naspäť QR kódy, ktoré vám potom dajú do pasu. Súčasťou vízovej kontroly je ešte odobratie odtlačkov prstov a odfotia si vás do databázy. Na letisku po našom prílete to fungovalo ako hodinky a za pár minút sme boli vybavená celá skupina.

Ankor Wat

Nachádza sa tu jeden z najväčších a najznámejších turistických atrakcií na svete – Ankor Wat. Tento monumentálny chrámový komplex bol postavený už v 12. storočí. Je považovaný za najväčší náboženský pamätník na svete. Najskôr bol hinduistický a neskôr budhistický. Do chrámov môžete ísť len so sprievodcom, ktorý má na sprevádzanie licenciu.

Ankor Wat chrám
Najznámejší chrám, symbol krajiny. Autor fotky: Serg Alesenko: https://www.pexels.com/sk-sk/photo/panoramaticky-pohlad-na-angkor-wat-siem-reap-kambodza-spoza-vody-15890572/

Na vstupenky vám dokonca urobia fotku, aby bola nezameniteľná a nemohli ste ju posunúť niekomu ďalšiemu. Pred vstupom do každého chrámu ste povinný sa s ňou preukázať. Chrámy sa rozprestierajú na území, asi tak veľkom ako je Bratislava. Určite si kúpte lístok minimálne na jeden celý deň. Ak by ste chceli vidieť všetky monumenty, tak vám nebudú stačiť ani tri dni. Na presúvanie medzi nimi odporúčam miestne tuk-tuky. Je to s nimi zážitok. Ankor Wat je symbolom krajiny a je vyobrazený na ich vlajke.

Ankor Wat strom
Príroda si vždy nájde cestu, Autor fotky: Ákos Helgert: https://www.pexels.com/sk-sk/photo/pamiatka-orientacny-bod-stromy-cestovat-8805449/

Návšteva týchto chrámov, je unikátna. Nič podobné som ešte nikde nevidela. Tu vidíte okrem iného aj silu prírody, keď niektoré chrámy museli doslova „vysekávať“ zo zovretia od prírody. Turistami obľúbené sú stromy, ktoré si našli svoju cestu a za tie storočia splynuli s týmito stavbami.

Počas storočí bola Kambodža miesto kde sa odohrávali vojny. Preto je veľa sôch v týchto chrámoch bez hlavy. Niektorí vojaci si ich brali ako suveníry domov. Je to veľká škoda, že tieto umelecké diela takto natrvalo poškodili. Ale aj to je súčasť histórie, ktorú si treba pripomínať, aby sa neopakovala. Do chrámov si zoberte niečo na prekrytie kolien, nemali by ste sa tam pohybovať ani s odhalenými pleciami. Tričko s krátkym rukávom úplne postačí. Pripravte sa nato, že v niektorých chrámoch budete musieť ísť hore a dolu po prudkých, nepravidelných schodoch, ak budete chcieť vidieť všetko. Preto skôr odporúčam pevnú obuv.

strom Kambodža
Stromy si našli cestu, foto by me.

Gabi

Večný snílek, ktorý stále hľadá zmysel života a chce tráviť čas kvalitne. S ľudmi, ktorí ju majú radi a na krásnych miestach. Milujem cestovanie a šport. Hlavný cieľ tohto blogu je preniesť vášeň z cestovania na ostatných.

Predchádzajúci

Ho Chi Minhovo mesto: čo vidieť a zaujímavosti

Ďalšia

Plávajúca dedina v Kambodži. Veselá cesta a nezabudnuteľný zážitok.

posledná z kategórie Ázia