Najjednoduchejší a najpohodlnejší spôsob pre objavovanie v nových krajinách, je požičanie si auta alebo cestného skútra. Samozrejme, za predpokladu, že ste „vyjazdení“ a nezľaknete sa miestnych cestných pirátov. Verte mi, takých sa nájde vždy v každej krajine.
Cestný skúter
Pri menších ostrovoch je zaujimvavá možnosť, požičať cestný si skúter. Vždy si najprv zistite, aké prevýšenia v danej krajine asi absolvujete. Niektoré sú na skútri veľmi pomaly zjazdné, následne spomaľujete celú premávku. Nie je to príjemné pre vodičov a ani pre vás, keď vás nedočkaví šoféri obiehajú do kopca v úzkej uličke alebo ostrej skoro až 180 stupňovej zákrute. Nedajbože ešte stretnete nedočkavého dovolenkára, ktorý vás pri každej príležitosti vytrúby.
Nezabudnite ani na fakt, že byť celý deň na slnku, na pláži alebo len tak sa prechádzať mestom a následne si nasadiť helmu a absolvovať ešte jazdu niekam na vaše ubytovanie, môže byť niekedy fyzicky náročné. Ak bežne nejazdíte na skútri aj doma, práca s navigáciou v neznámom, novom, prostredí bude pomerne komplikovaná. V neposlednom rade, požičanie skútra vychádza väčšinou podobne draho ako auto.
Výber požičovne pre automobil
Čo sa týka výberu požičovní auta, ja osobne idem vždy cez rôzne porovnávače cien. Už viackrát som si overila, že cez takéhoto sprostredkovateľa, je požičanie lacnejšie, ako keď si danú požičovnu vyhľadáte na internete a booknete si to priamo cez ňu. Človek by očakával presný opak, však?
Niektoré porovnávače
- www.rentalcars.com
- www.carjet.com
- www.carflexi.com
- www.doyouspain.com
Vždy pri výbere si všímajte otváracie hodiny danej požičovne, aby ste zbytočne nepriplácali za vyzdvihnutie/odovzdanie mimo štandardných hodín. Myslite nato už pri bookovaní leteniek. Najlacnejšie lety zvyčajne bývajú v nepohodlné časy ako skoro ráno alebo veľmi neskoro večer.
Druhá dôležitá vec, čo stojí za zváženie pri výbere požičovní je, či prebratie a odovzdanie auta prebieha priamo na letisku alebo vás ešte niekde mimo letiska odvezú bezplatným Shuttle. Obidve varianty sú v norme a dajú sa absolvovať. Pri shuttle, myslite nato, že nejaké desiatky minút navyše vám to zoberie.
Kreditná karta
Pre požičanie potrebujete, skoro vždy, kreditnú kartu v mene hlavného vodiča alebo človeka, ktorý uzatvára zmluvu o požičaní. Môžete nájsť aj požičanie s plným poistením, kde kreditnú kartu nepotrebujete, ale to je väčšinou predražené. Z dokumentov potrebujete platný vodičský a občiansky preukaz.
Každopádne, keď si požičiate auto s kauciou (depozit), ktorú vám zadržia na kreditke, určite si poistite aj túto kauciu. Odporúčam skôr cez nejakú inú poisťovňu ako priamo v požičovni. Napríklad u nás to má v ponuke krátkodobého poistenie AXA.
Poistenie cez požičovňu je najpohodlnejšie. Ak by sa vám aj stala nejaká nehoda, máte všetko kryté a nepodieľate sa finančne na krytí škody. Nevýhoda je, že vám to môže zdvoj- až strojnásobiť cenu za požičanie. Tieto poistenia sú najdrahšie.
Ak nechcete, viete si spoluúčasť/kauciu/depozit poistiť aj pri bookovaní auta priamo cez porovnávacie stránky. Vždy to bude finančne lacnejšie. V prípade, že by ste spravili nejakú nehodu alebo poškodenie auta to funguje tak, že požičovňa si do výšky kaucie stiahne náhradu škody priamo od vás, z vašej kreditnej karty. Vám vystaví alebo pošle o tom doklad a vy si následne uplatňujete preplatenie v poisťovni.
Áno viem, je to tak trochu ako cesta do Košíc cez Prahu, ale finančne výhodná cesta. Pri rozhodovaní sa ktorá voľba je pre vás vhodnejšia, si odpovedzte na otázku, kedy som naposledy škrtol svojho motorizovaného tátoša? Nerobí mi problém šoférovať v prostredí, kde som ešte nikdy nebol a nepoznám cesty?
Tipy poistení pri požičanom aute
Pri požičiavaní sa stretnete najčastejšie s týmito typmi poistenia, ktoré vám budú ponúkať.
- Ochrana pred škodou na vozidle (CDW): Technicky to nie je poistenie, ale skôr ochrana, ktorá znižuje vašu finančnú zodpovednosť v prípade poškodenia prenajatého auta. Bez CDW by ste mohli byť zodpovední za plné náklady na opravu. S ním ručíte iba do výšky kaucie (ak ju máte).
- Poistenie zodpovednosti (TPL): Niečo ako naše poistenie zodpovednosti, ktoré musí mať každé auto. Pokrýva škody v prípade, že spôsobíte škodu na majetku niekoho iného alebo zraníte inú osobu pri nehode. Toto je kľúčové, pretože nároky na zodpovednosť môžu byť veľmi vysoké.
- Poistenie proti krádeži (TP): Kryje škodu, v prípade že by vám auto ukradli.
- Doplnové poistenia: Väčšina poistiek nekryje drobné škody, ako defekt na penuamtike alebo rozbitie spätných zrkadiel. Pozorne si prečítajte podmienky.
Tip: Nezabudnite si zobrať usb kábel do auta, prípadne aj držiak. Väčšina áut už má aj monitor, kde si viete zrkadliť mobil s navigáciou.
Na porovnávacích stránkach sú rôzne filtre, viete si tak pohodlne vyselektovať napríklad veľkosť auto alebo požičanie priamo v terminály na letisku. Ja najčastejšie používam možnosť, ďaľší vodič zdarma, keďže zvykneme cestovať dvaja. Podľa zmluvy by nemal šoférovať niekto, kto nie je v zmluve vyslovene uvedený ako vodič.
Tip: Stiahnite si offliine mapy danej krajiny. Môže sa stať, že nebude úplne všade mobilný signál, najmä v kopcovitých terénoch
Výber správneho poistenia pri prenájme auta je o vyvážení nákladov a pokoja. Vždy si overte svoje súčasné krytie, riziká spojené s vašou destináciou a potenciálne náklady na pripoistenie. Šťastnú cestu!